Video uputstva za naŔe korisnike
ZAÅ TO MI NE RADI INTERNET?
NajÄeÅ”Äe se svaki kvar može reÅ”iti daljinskim putem, tj. putem telefona. U daljem tekstu Äete moÄi da proÄitate neke stvari koje bi mogle da vam pomognu u samostalnom reÅ”avanju problema nestanka interneta.
DA LI STE PROVERILI DA LI SU SVI KABLOVI UKLJUÄENI?
Äesta pojava koja izaziva prestanak rada interneta je to, da se neki kablovi izvuku, dovoljno je da se kabl samo malo izvuÄe i može doÄi do kvara usled loÅ”eg kontakta.
Ukoliko ne svetle lampice na ruteru, to mogu biti tri stvari, da ruter ne dobija struju (da je iskljuÄen strujni adapter), da je ruter pregoreo, ili da je strujni adapter pregoreo.
Ukoliko ruter radi i svetle lampice na njemu, sledeÄe Å”to treba da se proveri jeste kabl koji ide izlazi iz rutera, i raÄva se na dva dela (kao na slici), na njemu piÅ”e Data i Power, proveriti da li su u njih ukljuÄeni kablovi, jedan je od strujnog adaptera, a drugi je LAN kabl, koji je povezan sa antenom

PROVERITE VAŠU WIRELESS MREŽU
SledeÄe Å”to treba proveriti, je naziv vaÅ”e Wireless mreže, jer ukoliko je wireless otkljuÄan (deÅ”ava se da bude i zakljuÄan, pod nazivom u zavisnosti od tipa rutera, Tenda / TP-Link / Huawei, znaÄi da je ruter vraÄen na fabriÄka podeÅ”avanja i da se mora podesiti ponovo, Å”to možete uÄiniti donoÅ”enjem rutera u naÅ”u poslovnicu u ulici Stevana Nemanje 39.
Ukoliko vaÅ” internet ne radi posle svega ovoga, pozvati tehniÄku podrÅ”ku na broj 020/323-732 ili 069/323-732-2, nakon toga pritisnite taster 2, kako biste dobili tehniÄku podrÅ”ku.

ZAÅ TO MI NE RADI TELEVIZIJA?
Ako na TV-u piÅ”e āNema signalaā, pre nego Å”to se iÅ”ta uradi:
ZA KORISNIKE DTV
Pritisnite taster āOKā ukoliko se ne pojavi lista kanala, proverite da li vam je risiver ukljuÄen, a ako je veÄ ukljuÄen onda je sors (source/input) promenjen, Å”to možete napraviti preko daljinskog upravljaÄa od vaÅ”eg televizora, pronaÄete tastere Source ili Input, i birate neki od ponuÄenih HDMI portova (1, 2, 3,ā¦) sve dok se ne pojavi slika, ili lista kanala pritiskom na taster āOKā (taster OK pritiskati na daljinskom od risivera!) kao Å”to je gore navedeno.

ZA KORISNIKE IPTV
Pritisnite taster āHomeā ili taster sa ikonicom kuÄice, kao na slici, ukoliko se na slici ne pojavljuje novi Menu, sa ikonicama na kojima piÅ”e IPTV i Youtube, onda je isti sluÄaj kao u primeru kod DTV, tj sors je promenjen.

UKOLIKO NIÅ TA NIJE POMOGLO, Å TA ONDA?
Ukoliko se i nakon svega i dalje pojavljuje tekst da nema signala (kod korisnika Digitalne Televizije, DTV, koji koriste Amiko risivere) proverite da li je:
- – kabl koji je povezan sa televizorom HDMI, dobro prikaÄen na risiveru i na televizoru.
- – kabl koji se nalazi sa zadnje strane risivera, sa metalnim vrhom i iglicom u sredini, koji se odvija, da li je dobro ubaÄen i zavijen u risiveru, jer ukoliko je odvijen ili loÅ”e prikaÄen, dolazi do gubitka slika, smetnji i loÅ”eg kvaliteta zvuka.
DTV
ZaÅ”to mi ne radi televizija i na svakom kanalu piÅ”e āKodiranoā?
Kodirano na ekranu se pojavljuje u dva sluÄaja:
-
Ā – ako se kartica koja se nalazi ispod risivera izvadi, pa makar to bilo I malo, uverite se da je kartica ubaÄena do kraja, s tim da Äip bude okrenut PREMA risiveru
-
Ā – niste izmirili svoje obaveze (dug) prema nama.
Ukoliko vasa televizija ne radi posle svega ovoga, pozvati tehniÄku podrÅ”ku na broj 020/323-732 ili 069/323-732-2, nakon toga pritisnite taster 2, kako biste dobili tehniÄku podrÅ”ku.
Korisnici veÄih (100 Mbps i viÅ”e) Internet paketa Äesto imaju problema sa podrÅ”kom svojih provajdera, jer podrÅ”ka jednostavno ne želi da prihvati reklamacije na brzinu na WiFi. Korisnici to Äesto shvataju kao bahatost sa strane provajdera, ili eventualno neinformisanost agenata korisniÄkog servisa, meÄutim, realnost se Äesto razlikuje od naÅ”ih oÄekivanja, kao Å”to je i u ovoj situaciji sluÄaj.
Å ta je WiFi i kako radi?
WiFi je standard za bežiÄne komunikacije malih razdaljina izmeÄu ureÄaja krajnjeg korisnika. Standardizaciju realizuje IEEE u okviru 802.11 standarda, od kojih su najpoznatiji 802.11n i 802.11ac.
WiFi koristi deljeni RF spektar na frekvencijama 2.4GHz i 5GHz, u zavisnosti od pristupnog ureÄaja i rutera koji se koriste.
WiFi koristi deljeni RF spektar, Å”to praktiÄno znaÄi da svi ruteri u VaÅ”em okruženju dele odreÄeni protok. WiFi 802.11n na 2.4GHz ima 13 kanala koje možete koristiti za VaÅ”u mrežu, meÄutim, ti kanali se preklapaju.
Å irina kanala kod 802.11n mreža može biti 20 MHz ili 40 MHz (oznaÄen i kao āHTā). MeÄutim, ārazmakā izmeÄu kanala na 2.4GHz je 5 MHz, Å”to znaÄi da je ukupan propusni opseg celokupnog frekventnog opsega za 2.4GHz zapravo samo 65 MHz.
Ovo u praksi znaÄi da možete imati 3 mreže na 20 MHz koje se ne preklapaju (kanali 1, 6/7 i 13) ili 2 mreže koje se ne preklapaju ako je jedna mreža na 40 MHz (kanali 1 i 13).
Kako su u modernom druÅ”tvu retke lokacije sa samo 3 mreže na razliÄitim kanalima, dolazi do preklapanja mreža. WiFi standard ima metode koje koristi kako bi mogao da radi i u situacijama kada se viÅ”e mreža nalazi na istom kanalu (tj. opsegu kanala).
Kao Å”to možete primetiti iz navedenog, WiFi komunikacija je popriliÄno osetljiva na smetnje i uticaj drugih ureÄaja. Dodatno, 2.4GHz frekventni opseg koriste mnogi drugi ureÄaji koji ne funkcioniÅ”u na 802.11n protokolu i ne mogu da saÄekaj da WiFi ureÄaji zavrÅ”e sa slanjem, veÄ āgazeā po njihovim prenosima, Å”to pravi smetnje. Neki od tih ureÄaja su mikrotalasne rerne, bežiÄni telefoni, ureÄaji za bežiÄni video nadzor, bežiÄna zvona za vrata, dronovi i sliÄne igraÄke, itd.
Situacija na 5GHz je malo bolja iz tri razloga: mali broj ureÄaja osim WiFi koristi 5GHz frekventni opseg, radio talasi na frekvencijama u 5GHz opsegu teže prodiru kroz prepreke kao Å”to su zidovi, pa su manje Å”anse da signal sa tuÄih ureÄaja dopre do VaÅ”eg i obrnuto, i naravno 5GHz frekventni opseg ima mnogo veÄi broj kanala na raspolaganju (44 kanala u Evropskoj uniji) i omoguÄava kombinovanje kanala do 80 MHz, meÄutim, može da radi i sa 20 MHz, a Å”irina jednog kanala je upravo 20 MHz.
Od Äega zavisi brzina protoka na WiFi?
Brzina protoka na WiFi zavisi od viÅ”e parametara, neki od kojih su oÄigledni: WiFi standard koji se koristi, Å”irina kanala, jaÄina signala, broj antena na klijent ureÄaju i na ruteru, koliÄina RF smetnji na frekventnom opsegu mreže, koliÄina mreža u okolini; a neki baÅ” i nisu: brzina procesora u ureÄajima, naÄin povezivanja WiFi Äipa sa procesorom, protokol za prenos podataka, metoda modulacije, ā¦
Kako biste imali najbrži moguÄi protok na WiFi – 866.7 Mbps na PHY sloju, ovo su zahtevani uslovi:
- Klijentski ureÄaj i ruter sa 2×2 MIMO (dve antene i podrÅ”ka za viÅ”eĀ spatial streams, tj. konekcija u prostoru izmeÄu ureÄaja)
- 802.11ac na 5GHz sa ne-DFS kanalom i Ŕirinom kanala od 80 MHz, QAM256 modulacija sa SGI (short guard interval, 400ns)
Napominjem da WiFi protokol ima 30% gubitaka u ime neefikasnosti protokola, korekcije greÅ”aka, i sliÄnog, pa Äe realna brzina biti do 600 Mbps, naravno dodatno umanjena za neefikasnosti u TCP/IP delu.
Å ta znaÄi sve ovo?
PoÄeÄu od jednostavnog –Ā antene. Broj antena kod WiFi je jako bitan, te proizvoÄaÄi rutera stavljaju sve veÄi broj antena na svoje rutere. MeÄutim, jednako je bitan i broj antena na prijemnom ureÄaju, Å”to nije lako proveriti, i u 90% sluÄajeva kod Android mobilnih telefona koji ne pripadaju āflagshipā klasi, broj antena jeĀ 1. Ovo znaÄi da ni ruter sa 8 antena neÄe ubrzati WiFi, koji Äe raditi brzinom od 433 Mbps na PHY sloju (80 MHz) i realnim protokom do 300 Mbps.
Jedini ureÄaji za koje znam da sigurno poseduju 2 antene su Apple iPhone poÄevÅ”i od modela iPhone 6S, kao i Samsung Galaxy S serija, poÄevÅ”i od modela Galaxy S6.
Veliki broj impresivnih telefona kineskih brendova (OPPO, Xiaomi, ZTE) imaju samo jednu antenu za WiFi. Huawei ureÄaji pod Honor brendom po pravilu imaju samo jednu antenu ma koliko koÅ”tali jer je Honor uvek bio budžet brend, i ciljane su specifikacije na papiru i jeftina cena, a broj antena ne piÅ”e nigde, Äak se ne može videti ni kroz operativni sistem, bez da se povežete na ruter sa 4 ili viÅ”e antena i proveriteĀ Link speedĀ na mreži.
TragiÄna je i situacija sa jeftinijim Mediatek telefonima, koji imaju 1 antenu i podržavaju 5GHz 802.11ac WiFi na 80 MHz, Å”to daje teoretsku brzinu do 433 Mbps, ali im je WiFi Äip spojen preko SDIO magistrale, Å”to im ograniÄava brzinu protoka na vrednost do 100 Mbps bez obzira na samu brzinu PHY sloja, jer je veza izmeÄu WiFi Äipa i procesora prespora. ViÅ”e informacija imate naĀ ovom linku.
TakoÄe je bitna jaÄina signala, pre svega iz oÄiglednih razloga, ali takoÄe i zbog metode modulacije koja se koristi – sa jaÄim signalom se mogu koristiti naprednije metode modulacije koje omoguÄavaju veÄu brzinu.
Dalje, bitan jeĀ MIMOĀ (Multiple Input Multiple Output). MIMO oznaÄava spobonost ureÄaja da koristi viÅ”e od jedne antene za prenos podataka u jednom trenutku, Å”to – na primer – omoguÄava dupliranje brzine dodavanjem 2 antene. U praksi ne postoje klijentski ureÄaji sa viÅ”e antena kojiĀ neĀ podržavaju MIMO, pa se MIMO vezuje za broj antena. Kod rutera u poslednjih 10 godina važi isto āpraviloā – viÅ”e antena uvek znaÄi i podrÅ”ku za MIMO – kako bi se te antene mogle koristiti i sa jednim ureÄajem.
Broj ureÄaja u okolini je jako važan i bitno utiÄe na periodiÄne prekide, padove brzine i āping spikesā (kratkotrajne skokove vrednost ping-a), Äak i kada je konfiguracija mreže i ureÄaja takva da omoguÄava najveÄe brzine komunikacije. Pravilo je – Å”to manje tuÄih mreža, to bolja VaÅ”a mreža.
Napominjem daĀ ne možete da āgaziteā tuÄe mreže,Ā Äak i ako stojite pored rutera, a komÅ”ijin ureÄaj razgovara sa njegovim ruterom na istom kanalu kao i VaÅ” ureÄaj i ruter,Ā Vama Äe biti smanjena brzinaĀ dok komÅ”ijine komunikacije ne prestanu.
Za kraj, evo kraÄeg opisa tehniÄkih termina iz prethodnog poglavlja:
- DFSĀ –Ā Dynamic Frequency SelectionĀ – omoguÄava koriÅ”Äenje odreÄenih frekvencija za WiFi koje se inaÄe koriste za vojni i meteoroloÅ”ki radar kao i satelitske komunikacije. U praksi to znaÄi da Äe na svakih pola sata (ili sat vremena) ruter vrÅ”iti skeniranje frekventnog opsega i da Äe Vam nestati mreža na par minuta. ToĀ ne želite.
- Å irina kanala na 2.4GHzĀ –Ā vrednost podesite naĀ 20 MHzĀ osim ako ne živite na selu gde nema tuÄih mreža. 40 MHz Vam pruža duplo veÄu brzinu, ali samo ako ne postoje mreže koje se preklapaju sa VaÅ”om, jer se na 40 MHz kombinuje Äak 8 kanala, pa su smetnje na bilo kojem od njih destruktivne po komunikacije mnogo viÅ”e nego na 20 MHz (kada se koristi 4 kanala).
- Å irina kanala na 5GHzĀ –Ā Å”to viÅ”e to bolje, u veÄini sluÄajevaĀ možete komotno podesitiĀ 80 MHzĀ ako nemate viÅ”e od 3 tuÄe mreže na 5GHz koje vidite na svom ureÄaju. Opet, za brzine Interneta oko 100 Mbps možete koristiti i Å”irinu kanala od 40 MHz, a za Internet do 50 Mbps možete koristiti 20 MHz, kako biste poboljÅ”ali kvalitet veze.
- SGIĀ – PodeÅ”avanje koje oznaÄava poveÄanje efikasnosti prenosa podataka zarad manje otpornosti na smetnje. Možete probati sa ukljuÄenim SGI, pa ako primetite smetnje onda ga iskljuÄite.
- ModulacijaĀ – modulacija oznaÄava efikasnost prenosa podataka. Postoje tri osnovne vrste modulacije kod WiFi mreža – BPSK, QPSK i QAM. QAM se dalje ādeliā na 16, 64 i 256. Vrsta modulacije zavisi od jaÄine signala i koliÄine RF smetnji, i odreÄuje se automatski i u kontinuitetu od strane ureÄaja i rutera nezavisno od želje korisnika. Å to je bolja modulacija, to je veÄa brzina. Najbrža je QAM256, a najsporija QPSK. BPSK se ne koristi kod 802.11n/ac mreža. ViÅ”e informacija naĀ ovom linku.
Koliko utiÄe kvalitet provajderovog rutera na ostvarene WiFi brzine?
Ukratko –Ā ne puno.
Svakako, Zakonom o elektronskim komunikacijama je predviÄena proseÄna brzina protoka u obraÄunskom periodu veÄa ili jednaka 80% od ugovorene brzine,Ā osim za bežiÄni prenos, pa nemate osnova da se žalite svakako.
Koliko utiÄe kvalitet mog ureÄaja na ostvarene WiFi brzine?
Glavni uticajĀ na ostvarene brzine preko WiFi ima zapravo VaÅ” ureÄaj i njegove karakteristike. Razlika u kvalitetu ureÄaja može biti toliko velika da na Technicolor CGA2121 kablovskom modemu na paketu do 500 Mbps, jedan ureÄaj (Samsung Galaxy A50) ostvaruje brzinu od 280 Mbps a drugi ureÄaj (Samsung Galaxy Note 9) punu brzinu od 488 Mbps, u istim okolnostima, mereno uzastopno.
Kao Å”to sam gore napomenuo, proizvoÄaÄi mobilnih telefona ne navode informacije o sposobnostima ureÄaja u vidu maksimalne brzine na WiFi vezi, Å”to znaÄi da možete samo da se nadate da Äe telefon imati zadovoljavajuÄe performanse. Ipak, neko nezvaniÄno pravilo je da telefoni āflagshipā klase, cene iznad 800ā¬, imaju zadovoljavajuÄe performanse na WiFi. Naravno, ovo važi samo za mreže na 5GHz.
Domet na 5GHz
NerealnoĀ je oÄekivati pokrivenost punom brzinu u viÅ”e prostorija na 5GHz, a posebno pokrivenost van objekta ili Äak u drugom objektu. WiFi ima izuzetno mali domet jer je ograniÄen snagom koja se sme emitovati – a, osim snage rutera, jednako je bitna i snaga VaÅ”eg prijemnog ureÄaja, jer je neophodna dvosmerna veza kako bi se realizovala konekcija.
Mobilne mreže (2G, 3G i 4G) imaju mnogo veÄi domet iz jednog razloga – u vlasniÅ”tvu su velikih kompanija koje su obavezane Zakonom i Licencama koje poseduju da poÅ”tuju odreÄena pravila i koriste samo sertifikovanu opremu, a za uzvrat su im omoguÄene mnogo veÄe snage slanja (nekoliko redova veliÄine veÄe) + imaju dodeljenu frekvenciju koju koriste i koja im omoguÄava da sinhronizuju slanje na mreži kako bi maksimalno poveÄali efikasnost prenosa podataka, i za kraj: mobilne mreže koriste druge protokole komunikacije, koji su dvosmerni iĀ full duplex, Å”to omoguÄava da bazna stanica āÄujeā telefon sa mnogo manjom snagom slanja jerĀ uplinkĀ /Ā return pathĀ saobraÄaj (od ureÄaja do stanice) koristi potpuno drugu frekvenciju odĀ downlinkĀ saobraÄaja (od stanice do ureÄaja) – a koji se emituje sa velikom snagom.
JediniĀ naÄin daĀ trajno reÅ”ite probleme sa dometomĀ jeste da kupite viÅ”e rutera i strateÅ”ki ih postavite na lokacije sa manjom pokrivenoÅ”Äu u VaÅ”em domu ili dvoriÅ”tu.
Dodatak: WiFi āRange ExtenderāĀ prevara
Takozvani āRange Extenderā ili āRepeaterā ureÄaji koji su preplavili tržiÅ”te suĀ prevaraĀ iz dva razloga:
- Repeater treba postaviti izmeÄu ureÄaja i rutera, na mesto gde ima dovoljno-dobar prijem signala rutera i kontakt sa ureÄajem. U praksi ljudi stave repeater u sobu gde veÄ nemaju signal i Äude se zaÅ”to im jako loÅ”e radi, a āpo praviluā bi trebalo staviti repeater u prostor izmeÄu sobe gde je ruter i sobe gde želite da koristite Internet. Izuzetak je ako povežete ureÄaje mrežnim kablom, ali to je onda obiÄanĀ Access PointĀ a ne āRange Extenderā. Svaki bežiÄni ruter može da radi kao Access Point.
- Repeater Äe dodati dodatno kaÅ”njenje (uveÄanĀ ping) i prepoloviti brzinu (jer koristi isti medijum za prenos podataka od rutera do sebe i od sebe do klijenta – izuzev ako koristi drugi frekventni opseg za vezu sa glavnim ruterom, tzv.Ā tri-bandĀ ureÄaji koji su nepostojeÄi na naÅ”em tržiÅ”tu)
PraktiÄno, ti ureÄaji donose viÅ”e problema nego koristi, i ānajpametnijeā (Äesto i jeftinije jer su Repeateri skuplji od rutera iz nekog razloga) je da kupite obiÄan ruter i mrežni kabl i napravite dodatni access point.
WiFi i Gaming
WiFi je u potpunosti nekompatibilan sa potrebama gejminga, i ne trebate koristit WiFi vezu ako Vam je bitna niska latencija –Ā ping!Ā Jedino reÅ”enje jeĀ veza kablom, i koliko god Vi pokuÅ”avali,Ā ne možeteĀ da dobijete konstantno stabilnu vezu na WiFi! Samo Äete protraÄiti vreme i novac za džabe.
Dodatak: Ethernet kablovi ādo 100 Mbpsā?
U poslednje vreme, kako sve veÄi broj korisnika prelazi na pakete brže od 100 Mbps, javlja se naizgled nelogiÄan problem – veza kablom im je uvek do 100 Mbps, obiÄno 95 Mbps!
U tom sluÄaju postoje 3 moguÄa uzroka:
- LoÅ” kabl varijanta 1: Kabl poseduje samo 4 žice, i podržava Fast Ethernet brzine do 100 Mbps. Ovaj problem se javlja korisnicima koji sa Telekom xDSL usluge preÄu na optiku i zadrže stare āžuteā kablove koje su dobili uz xDSL modem, jer su ti kablovi izraÄeni sa samo 4 žice, i podržavaju brzinu do 100 Mbps, a monteri optike Äesto zaborave da korisniku promene kablove (uz ONT se ne dobija LAN kabl uopÅ”te)
- LoÅ” kabl varijanta 2: Kabl poseduje svih 8 žica, ali je negde oÅ”teÄen ili je predugaÄak i usledĀ auto negotiationĀ protokola brzina se podeÅ”ava na 100 Mbps. Dodatni simptom u ovakvim situacijama je Å”to Ethernet veza periodiÄno āpukneā i Å”to treba par sekundi po ukljuÄenju kabla da se uopÅ”te uspostavi veza (ureÄaji za to vreme vrÅ”e ādogovaranjeā oko brzine koju koriste kao i koje žice Äe koristiti za komunikaciju)
- LoÅ”a mrežna kartica – podržava samo Fast Ethernet brzine: Ovaj problem se sve ÄeÅ”Äe deÅ”ava u poslednjih par godina jer proizvoÄaÄi jeftinijih laptopova masovno ubacuju Fast Ethernet mrežne kartice radi uÅ”tede novca, i u odreÄenim situacijama ubace WiFi AC1200 karticu da to ānadoknadeā. Desktop raÄunari napravljeni posle 2008. generalno imaju Gigabit Ethernet kartice, ali laptopovi napravljeni pre 2009. godine i posle 2014. godine mogu imati 100 Mbps Fast Ethernet mrežne kartice.
ZavrŔetak
Moja preporuka svim korisnicima koji žele da uvek imaju dostupnu punu brzinu Internet paketa je da koriste iskljuÄivo mrežne kablove, a da WiFi koriste za povezivanje telefona i āsmart ureÄajaā (kamere, termostati, sijalice, senzori, prekidaÄi, alarmi, itd.) i zaĀ casualĀ upotrebu (npr. gledanje filma/serije na laptopu, tableti koje deca koriste, itd.)
Svakako, ako imate zastareo ureÄaj, možete da kupite drugi, Å”to Äe sigurno bitno poveÄati brzinu i kvalitet WiFi veze.
Bitno je da znate da nije VaÅ” operater kriv za to Å”to nemate brzinu koju oÄekujete preko WiFi, niti VaÅ” operater može da utiÄe na to. Posmatrajte WiFi kao poklon, i proverite svoju stranu mreže i svoje ureÄajeĀ PREĀ nego Å”to krenete da se žalite. UÅ”tedeÄete i sebi i njima dosta vremena.